Pressemeddelelse – Sommerkuren 2019

PRESSEMEDDELELSE
Dato: 29. August 2019

Når man inviterer en verdensmester i samarbejde indenfor kan det kun blive godt, og således var der lagt i støbeskeen til en spændende aften på Restaurant Marinaen i Kerteminde, da Kerteminde Erhvervsforening slog dørene op til årets Sommerkur.

Sommeren er næsten ovre, men der er stadig et par arrangementer tilbage inden vi er helt klar til at sige farvel til de sidste varme stråler. Således havde Kerteminde Erhvervsforening onsdag inviteret OL- og VM-vinderen Eskild Ebbesen forbi til snak med deres medlemmer om samarbejde, kommunikation og om at finde og bruge hinandens styrker.

Sammen med Guldfireren var Eskild Ebbesen med til at skabe en af dansk idræts største succeser gennem samarbejde, og det var denne erfaring, som han delte ud af, som de mange fremmødte lyttede interesseret til. Ca. 60 af foreningens mange forskellige medlemmer var tilmeldt arrangementet, og udover det faste program blev der snakket på kryds og tværs mellem både nye og gamle kontakter.

Måske vi snart ser flere nye former for samarbejde?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabaret Buffet

I dagens anledning havde Erhvervsforeningen valgt at lægge arrangementet hos Restaurant Marinaen, og dermed fik medlemmerne også muligheden for at smage den lækre Kabaret Buffet, som i denne og næste uge kan opleves på restauranten sammen med kabareten ”Det haster med det Kys”.

 

LEAVE REPLY

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *