Ny formand for Kerteminde Erhvervsforening vil samle erhvervslivet

Torsdag den 13. april 2023 holdt Kerteminde Erhvervsforening deres årlige ordinære generalforsamling i smukke omgivelser med udsigt over springbaner og stalde på Stutteri Ask. Her blev en ny formand og nye bestyrelsesmedlemmer valgt af foreningens omkring 55 fremmødte medlemmer. Og det er en kompetent bestyrelse, der kommer til at sætte den fremtidige retning for foreningen, som har til formål at fremme erhvervslivets vilkår og muligheder i Kerteminde kommune.

Den nyvalgte formand er direktør hos nef Fonden i Kerteminde, Marianne Eriksen, der indtil nu har været næstformand i erhvervsforeningen. Hun afløser Klavs Kamuk, der har valgt at træde af efter to år på formandsposten og flere år som medlem af bestyrelsen, da han ønsker at prioritere andre områder. Blandt andet sit arbejde som kvalitets- og udviklingschef hos Lotus Heating Systems A/S i Langeskov.

Marianne Eriksen glæder sig over sin nye rolle som bestyrelsesformand:

”Jeg ser frem til at fortsætte arbejdet i bestyrelsen for erhvervsforeningen. Min første opgave bliver nu i endnu højere grad at samle erhvervslivet, så vi får én samlet stemme og er enige om, hvad der er vigtigt for erhvervsdrivende i kommunen. Det er helt nødvendigt for, at vi kan lykkes med vores ambitiøse mål om at opnå en ensartet, høj erhvervsservice og derigennem forbedre erhvervsvenligheden i hele kommunen.”

Ny næstformand for Kerteminde Erhvervsforening er Per R. Rasmussen. Han er blandt andet også bestyrelsesformand for Rynkeby Maskinfabrik A/S og har i mange år arbejdet i tunge direktørstillinger hos Persolit Entreprenørservice A/S i Munkebo og Ib Andresen Industri A/S i Langeskov.

Derudover træder Claus Udengaard Thomsen, der er administrerende direktør hos Kverneland Group i Kerteminde, ind som nyvalgt suppleant i foreningen. Han erstatter Andreas Sognstrup, der er udtrådt af bestyrelsen, da han ikke længere driver virksomhed i kommunen.

Tina Møller Kroun, som er direktør hos Louisenlund Bosted i Kerteminde, blev desuden genvalgt som bestyrelsesmedlem. Derudover blev Jane Dam Christensen, der er administrationschef hos Erhverv & Turisme i Kerteminde, genvalgt som kasserer og sekretær for foreningen. De øvrige medlemmer af bestyrelsen fortsætter som vanlig og var ikke på valg.

Som optakt til generalforsamlingen havde Kerteminde Erhvervsforening i samarbejde med Erhverv & Turisme i Kerteminde inviteret virksomheder i Kerteminde Kommune til workshops, der satte fokus på erhvervsvenlighed. Her var den store overskrift, hvordan erhvervsvenligheden og erhvervsservicen bliver løftet. Input fra de deltagende virksomheder bliver nu brugt til at beslutte, hvordan virksomhederne bedst understøttes fremadrettet.

Bestyrelsesformand for Erhverv & Turisme i Kerteminde Peter Zinck fortæller:

”Vi kan rykke os meget på erhvervsvenligheden, hvis vi vil. Der er mange skridt, der kan og skal tages, og det er vigtigt, at vi samarbejder og taler sammen om, hvordan vi kommer derhen. I fællesskab skal vi, virksomheder og kommune effektivt løse de problemer og udfordringer, som der altid vil være. Vi skal også altid huske at glædes over og fortælle om alle succeshistorierne. Vi mennesker glemmer tit alle succeserne.”

 

FAKTA

Kerteminde Erhvervsforening har i dag 168 aktive medlemmer ud af kommunens ca. 400 virksomheder, der både består af små, mellemstore og store virksomheder i Kerteminde kommune. Foreningen samarbejder tæt med Erhverv & Turisme i Kerteminde, der er serviceorgan for erhvervsliv og turisme i hele kommunen, og som blandt andet også er sekretariat for erhvervsforeningen.

 

Bestyrelsen for Kerteminde Erhvervsforening består nu af:

 • Formand Marianne Eriksen, direktør for nef Fonden
 • Næstformand Per R. Rasmussen, bestyrelsesformand for Rynkeby Maskinfabrik A/S
 • Bestyrelsesmedlem Tina Møller Kroun, direktør for Louisenlund Bosted
 • Bestyrelsesmedlem Henrik Kopp, filialdirektør for Nordfyns Bank
 • Suppleant Claus Udengaard Thomsen, administrerende direktør for Kverneland Group
 • Suppleant Verena Junge, ejer af Skovløkke Frilandsgrønt
 • Bestyrelsesmedlem Nils Skeby, direktør for Erhverv & Turisme i Kerteminde (fast medlem)
 • Bestyrelsesmedlem Jonas Nielsen, formand for Kerteminde Cityforening (fast medlem)
 • Bestyrelsesmedlem Kasper Ejsing Olesen, Borgmester i Kerteminde Kommune (fast medlem)
 • Bestyrelsesmedlem Sven Erik Janus, formand for Munkebo Handelsstandsforening (fast medlem)
 • Bestyrelsesmedlem Peter Hassø Andersen, formand for Langeskov Handelsstandsforening (fast medlem)
 • Kasserer og sekretær er Jane Dam Christensen, administrationschef hos Erhverv & Turisme i Kerteminde.

 

MERE INFO

 • Formand for Kerteminde Erhvervsforening Marianne Eriksen: me@nef.dk
  eller 2025 5755
 • Kommunikations- og marketingmanager hos Erhverv & Turisme i Kerteminde Sabrina Maria Nothlev Sørensen: smns@etkerteminde.dk eller 2218 5704

 

Foto-kreditering: Sabrina Maria Nothlev Sørensen

LEAVE REPLY

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *