Pressemeddelelse – 2 november 2017

Kerteminde Erhvervsforening opruster

 For at erhvervslivet i Kerteminde kan skabe den vækst, der gør området mere levende og attraktivt, er politisk opbakning afgørende. For at opnå øget synlighed og indflydelse opruster Kerteminde Erhvervsforening nu på flere fronter.


Kerteminde Erhvervsforening ser med spænding frem til det kommende kommunalvalg og har derfor arrangeret et vælgermøde med fokus på erhvervspolitik.
”Vælgermødet giver virksomhedsejere og ledere mulighed for at vurdere kandidaterne, stille erhvervsrelaterede spørgsmål og komme til orde med deres ønsker. En erhvervsvenlig indstilling vinder alle i Kerteminde ved, for det er nu engang virksomhederne, der skaber vækst,” minder Jess Aagaard om, som er formand for Kerteminde Erhvervsforening.
Vælgermødet finder sted onsdag d. 15 november kl. 18.00-20.00 på Østfyns Produktionsskole, Marslev Byvej 35, 5290 Marslev. Tilmedling til vælgermøde sendes via e-mail direkte til Kerteminde Erhvervsforening – kontakt@kertemindeerhvervsforening.dk

Nye indsatser styrker foreningen
Kerteminde Erhvervsforening har indtil videre 126 medlemmer og opruster nu internt for at opnå øget synlighed til det lokale erhvervsliv. Det sker via øget kommunikation og flere arrangementer.
”Med et nyt website og udsendelse af professionelle nyhedsbreve styrker vi den interne kommunikation mellem medlemmerne for at skabe mere samarbejde på tværs,” forklarer foreningens formand. Også udadtil sker der nye tiltag:
”Med flere erhvervsrelevante arrangementer og øget ekstern synlighed ønsker vi at styrke erhvervsforeningens position og evne til politisk påvirkning. Det tror vi på, at hele Kerteminde vinder ved”.

Plads til flere medlemmer
Vælgermødet er det første af flere arrangementer, Kerteminde Erhvervsforening fortæller om i nyhedsbreve og på deres nye website Kertemindeerhvervsforening.dk.
”Meningen med en erhvervsforening er naturligvis forretningsskabende netværk, men det er også at skabe en så stærk forening, at erhvervslivet i Kerteminde kan øge sin politiske indflydelse,” siger Jess Aagaard.
Formanden har fuld opbakning fra medlemmerne efter årets generalforsamling, hvor der blev aftalt øgede indsatser, synlighed og positionering. Kerteminde Erhvervsforening hilser også altid virksomhedsejere og -ledere velkommen som nye medlemmer.
”Virksomhederne har naturligvis selv et ansvar, for vi opnår lettere indflydelse ved at stå sammen. Jo større bagland af medlemmer, jo tungere mandat har erhvervsforeningen til at udtale sig, og jo mere kan vi påvirke de politiske beslutninger”.

Se mere om Kerteminde Erhvervsforening på: Kertemindeerhvervsforening.dk

 

For yderligere information kontakt: Advokat Jess Aagaard v/ Aagaard Advokater½

Formand for Kerteminde Erhvervsforening ½+45 65 31 14 41 ½ ja@aagaardadvokater.dk

LEAVE REPLY

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *